Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie

ZDiT Koszalin

ul. Połczyńska 24, 75-815 Koszalin

+48 94 311 80 60

pn - pt 7:00-15:00

Zielone przystanki w Koszalinie

W ramach projektu z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury i systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w roku 2024 – Program „EkoPrzystanek” Pilotaż – Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie otrzymał  w dniu 01.03.2024 r. dofinansowanie na zadanie pn. „Zakup wraz z montażem wiat przystankowych – Zielone przystanki w Koszalinie”.

W ramach projektu powstaną 2 nowe, zielone wiaty przystankowe, nawiązujące wizualnie do reszty wiat stawianych w mieście. Ich konstrukcja, zwłaszcza w przypadku dachu, zostanie dostosowana technicznie do umieszczenia roślinności i wyposażona w dodatkowe elementy – stelaże, donice. Zostaną wykonane osobne instalacje fotowoltaiczne wraz z podłączeniem do wiat, by wykorzystać odnawialne źródło energii.

Lokalizacje przystanków (Rynek Staromiejski 02 i Katedra 02) wybrane do wymiany i budowy nowych, zielonych wiat przystankowych, znajdują się w ścisłym centrum miasta, w ciągu ul. Zwycięstwa i nie są bezpośrednio otoczone zielenią. W przypadku przystanku Rynek Staromiejski 02 istniejąca wiata przystankowa wyposażona jest w szklane szyby i dach z poliwęglanu, umiejscowiona pomiędzy budynkami, ulicą i parkingiem, zupełnie pozbawiona zieleni miejskiej, a w miesiącach o dużym nasłonecznieniu korzystanie z niej przez pasażerów bywa niekomfortowe z uwagi na wysoką temperaturę otoczenia. Nowo wprowadzony od 29.01.2024 r. przystanek Katedra 02 nie został jeszcze wyposażony w wiatę przystankową, co tworzy idealne warunki do posadowienia zielonej, ekologicznej wiaty przystankowej, zwiększającej udział zieleni miejskiej w pasie drogowym.

Zostaną wykonane wiaty 5-modułowe o wymiarach ok. 6,5 m długości i ok. 2 m szerokości, montowane na fundamentach prefabrykowanych, wyposażone w:

  • ławkę na 3 segmentach wiaty,
  • po 2 szt. koszy na śmieci,
  • podświetlane gabloty na rozkłady jazdy oraz schemat sieci na 2 segmentach tylnej ściany wiaty,
  • podświetlenie dachowe typu LED,
  • znak D-15,
  • Zielony Dach wyposażony w matę rozchodnikową,
  • skrzynie/donice ustawione wzdłuż ścian bocznych i tylnej wiaty z nasadzeniami pnączy i roślin towarzyszących (byliny i trawy ozdobne),
  • instalacja fotowoltaiczna (słupek, panel, „stolik”, ładowarki USB) wraz z podłączeniem do wiaty.

Koszt całego zadania: 281.060,00 zł brutto

Dofinansowanie  wynosi: 196.742,00 zł brutto,

Gmina Miasto Koszalin przeznaczyła na zadanie 30% tzn. 84.318,00 zł brutto.

Termin realizacji zadania do 28.06.2024 r.

Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie obecnie jest na etapie przygotowania postępowania wyłaniającego wykonawcę.

Zdjecie poglądowe.

Skip to content