Las komunalny położony jest w wschodniej części Koszalina i stanowi część wału moreny czołowej zwanej Górą Chełmską. Granice lasu wyznaczają ulica Gdańska od północy, ściana lasu i ulica Rolna od zachodu, ulica Słupska od południa, a od wschodu tzw. ściana lasu Góry Chełmskiej. W zakres lasu wchodzą także mniejsze kompleksy leśne położone m.in. przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego czy w dzielnicy Lubiatowo. W składzie gatunkowym lasów przeważają gatunki takie jak buki zwyczajne, dęby czy sosna pospolita. Zajmuje ok. 94,8 ha, w tym w posiadaniu ZDiT w Koszalinie wynosi ok. 89 ha, a pozostałą część zajmuje Szensztacki Instytut Sióstr Maryi prowadzący Sanktuarium p.w. Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
W lesie komunalnym obowiązuje Uproszczony Plan Urządzenia Lasu na lata 2018-2027 sporządzony przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Ze względu na charakter lasów gospodarczych nie zaplanowano w nich rębni lecz jedynie zabiegi pielęgnacyjne tj. czyszczenia i trzebieże.
Góra Chełmska wraz ze swoim najwyższym szczytem zwanym Krzyżanką o wysokości 136,2 m n.p.m. jest najwyższym punktem widokowym na całym Wybrzeżu. Pod koniec XIX w. zbudowano tu neoromańską wieżę widokową, która jest dostępna do zwiedzania przez cały rok. Z jej szczytu roztacza się najpiękniejsza panorama na Pomorzu Zachodnim- panorama Bałtyku i dwa jeziora przymorskie Jamno i Bukowo. Góra Chełmska to również ważny ośrodek kultu maryjnego i ośrodek pielgrzymkowy, który tu się rozwinął już w XIII w. dzięki działalności Norbertanów. Od wczesnego średniowiecza Góra Chełmska była zamieszkana przez słowiańskich Pomorzan. Wzniesiona na Górze Chełmskiej kaplica do czasu lokacji Koszalina w 1266 r. służyła mieszkańcom jako kościół parafialny. W 1278 r. patronat nad nią objęło opactwo cysterek z Koszalina. W 1534 r. władcy pomorscy przyjęli reformację, w wyniku czego zburzono sanktuarium. Dopiero starania Biskupa Ignacego Jeża zaowocowały w 1990 r. powrotem Kościoła na to miejsce. Szensztacki Instytut Sióstr Maryi podjął opiekę nad nowym sanktuarium p.w. Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, które w dniu 1 czerwca 1991 r. poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II.
Góra Chełmska to nie tylko miejsce pielgrzymowania, ale również teren rekreacyjny. Masyw góry częściowo oplatają szlaki turystyczne, zarówno piesze jak i trasy rowerowe umożliwiając tym samym aktywne spędzanie czasu mieszkańcom i turystom.
W roku 2014 na zlecenie Urzędu Miejskiego w Koszalinie została opracowana „Koncepcja zagospodarowania rekreacyjno-turystycznego Góry Chełmskiej w obszarze między ul. Gdańską, granicą lasu komunalnego, ul. Słupską, ścianą lasu Góry Chełmskiej”.
W roku 2019 na terenie Góry Chełmskiej i lasów Nadleśnictwa Karnieszewice wybudowano w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego, tzw. Single Track, czyli system zrównoważonych rekreacyjnych ścieżek rowerowych typu Single Track.